Πόσο κοστίζει πραγματικά ένας espresso στο σπίτι; Κόκκοι, αλεσμένος καφές ή κάψουλα

Την 1η Οκτωβρίου γιορτάζεται η International Coffee Day και φέτος υπάρχει μία πρόσθετη εξέλιξη: η International Coffee Organization αναφέρει ότι στις 10 Μαρτίου 2026 η Γενική Συνέλευση του ΟΗΕ αναγνώρισε επίσημα την 1η Οκτωβρίου ως Διεθνή Ημέρα Καφέ. Η ICO είχε ήδη καθιερώσει την κοινή ημερομηνία εορτασμού από το 2014. 

Αντί, όμως, να μιλήσουμε γενικά για την αγάπη μας για τον καφέ, θέσαμε ένα πολύ πιο καθημερινό ερώτημα:

Πόσο πληρώνουμε πραγματικά για έναν espresso που φτιάχνουμε στην κουζίνα μας;

Η απάντηση εξαρτάται πρώτα απ’ όλα από κάτι που συχνά λείπει από τις συγκρίσεις: πόσα γραμμάρια καφέ βάζουμε στο φλιτζάνι.

Πρώτα πρέπει να συμφωνήσουμε τι εννοούμε «έναν espresso»

Η παλαιότερη τεχνική αναφορά της Specialty Coffee Association περιγράφει espresso 25–35 ml με 7–9 γραμμάρια καφέ, ενώ για διπλό δίνει 14–18 γραμμάρια.

Η ίδια η SCA, καταγράφοντας τη σύγχρονη πρακτική των baristas, βρήκε όμως ότι το 93% των συμμετεχόντων στην έρευνά της χαρακτήριζε το shot του ως διπλό και ότι η συνηθέστερη μέση δόση βρισκόταν στα 18–20 γραμμάρια. 

Αυτό αλλάζει εντελώς τον λογαριασμό.

Ένας καφές των €35/κιλό δεν κοστίζει το ίδιο όταν χρησιμοποιούμε 8 γραμμάρια και όταν χρησιμοποιούμε 18 γραμμάρια.

Για να έχουμε μια πραγματική βάση υπολογισμού, χρησιμοποιούμε ως σημερινό παράδειγμα λιανικής τον Espresso Master Blend 1 kg, που εμφανίζεται στον επίσημο ηλεκτρονικό κατάλογο της Coffee Island⁠ στα €35 το κιλό. Στον ίδιο κατάλογο ο αλεσμένος Espresso Volcano Blend 250 γρ. εμφανίζεται στα €7,40, δηλαδή €29,60/κιλό. Οι τιμές και η διαθεσιμότητα μπορεί να διαφοροποιούνται ανά κατάστημα και τρόπο παράδοσης. 

Αν το κιλό κοστίζει €35

Δόση καφέ Κόστος καφέ ανά espresso Espresso από 1 κιλό*
7 g €0,25 142
8 g €0,28 125
9 g €0,32 111
18 g €0,63 55
20 g €0,70 50

*Θεωρητική απόδοση χωρίς απώλειες από άλεσμα, ρύθμιση μύλου ή απορριφθέντα shots.

Και εδώ φαίνεται το πρώτο σημαντικό συμπέρασμα:

το «ένα κιλό καφέ βγάζει Χ espresso» δεν σημαίνει σχεδόν τίποτε αν δεν ξέρουμε τη δόση.

Ο αλεσμένος καφές: περίπου 24 λεπτά με 8 γραμμάρια

Με βάση την ίδια σημερινή καταχώριση, ο αλεσμένος Espresso Volcano Blend κοστίζει €7,40/250 γρ. ή €29,60/κιλό. 

Άρα, θεωρητικά:

  • 8 g → €0,24
  • 9 g → €0,27
  • 18 g → €0,53
  • 20 g → €0,59

Και πάλι πρόκειται αποκλειστικά για το κόστος του καφέ.

Το πλεονέκτημα είναι ότι δεν χρειάζεται ξεχωριστός μύλος. Το μειονέκτημα είναι ότι χάνουμε τη δυνατότητα να προσαρμόζουμε το άλεσμα στις συνθήκες της εκχύλισης — παράμετρος σημαντική για έναν espresso.

Και η κάψουλα;

Εδώ ο λογαριασμός είναι πολύ πιο εύκολος.

Στις 28 Σεπτεμβρίου, η επίσημη ελληνική σελίδα της Nespresso⁠ εμφανίζει αρκετές κάψουλες Original για espresso στα €4,90 τα 10 τεμάχια, δηλαδή:

€0,49 ανά espresso.

Για παράδειγμα, Volluto, Capriccio, Cosi, Ristretto Italiano, Firenze Arpeggio, Roma και Venezia εμφανίζονται στα €4,90/10 κάψουλες. Άλλες επιλογές κινούνται στα €5,00, €5,20 ή περισσότερο ανά δεκάδα. 

Άρα η τρέχουσα τάξη μεγέθους για αρκετές Original επιλογές espresso είναι:

49–55 λεπτά ανά κάψουλα, πριν υπολογίσουμε ρεύμα, νερό, μηχανή και συντήρηση. 

Προσοχή όμως: €0,49 κάψουλα και €0,63 κόκκοι δεν είναι ίδια ποσότητα καφέ

Αυτό είναι ίσως το σημαντικότερο σημείο ολόκληρης της σύγκρισης.

Η Nespresso δημοσιεύει όχι μόνο την τιμή ανά κάψουλα αλλά και τιμή ανά κιλό. Για παράδειγμα, το Livanto των €4,90/10 εμφανίζεται στα €92,45/κιλό, ενώ διαφορετικές Original επιλογές φτάνουν ή ξεπερνούν τα €100/κιλό. 

Άρα το γεγονός ότι μια κάψουλα κοστίζει €0,49 δεν σημαίνει ότι ο καφές της είναι φθηνότερος ανά κιλό από ένα χαρμάνι €35/κιλό.

Σημαίνει κυρίως ότι η κάψουλα περιέχει πολύ μικρότερη προκαθορισμένη ποσότητα καφέ.

Γι’ αυτό δεν είναι σωστό να συγκρίνουμε μόνο:

«κάψουλα 49 λεπτά έναντι διπλού espresso 63 λεπτών».

Πρόκειται για διαφορετική ποσότητα αλεσμένου καφέ και διαφορετικό σύστημα εκχύλισης.

Η εικόνα με σημερινές τιμές

Τρόπος Παράδειγμα Δόση Κόστος καφέ
Κόκκοι €35/kg 8 g €0,28
Κόκκοι €35/kg 18 g €0,63
Κόκκοι €35/kg 20 g €0,70
Αλεσμένος €29,60/kg 8 g €0,24
Αλεσμένος €29,60/kg 18 g €0,53
Κάψουλα Original ενδεικτικές επιλογές 1 κάψουλα €0,49–€0,55

Έλεγχος τιμών: 28/9/2026. Οι τιμές αποτελούν συγκεκριμένα παραδείγματα προϊόντων και όχι μέσο όρο της ελληνικής αγοράς. 

Και έξω πόσο κοστίζει;

Για να έχουμε ένα πρώτο επαληθεύσιμο σημείο αναφοράς στην Αθήνα, η επίσημη online σελίδα της Coffee Island στους Αμπελοκήπους, Λεωφόρος Κηφισίας 18, εμφανίζει τον ζεστό espresso στα €2,00. Η ίδια σελίδα διευκρινίζει ότι οι τιμές ενδέχεται να διαφοροποιούνται ανάλογα με τον τρόπο παράδοσης. 

Σε άλλα καταστήματα της ίδιας αλυσίδας, ο espresso freddo εμφανίζεται συχνά στα €2,40, ενώ στο Μοναστηράκι εμφανίζεται στα €2,60. Αυτό δείχνει και γιατί μια σοβαρή έρευνα αγοράς δεν πρέπει να αντιμετωπίζει μία τιμή αλυσίδας ως «την τιμή του καφέ στην Αθήνα». 

Για συγκριτικό ρεπορτάζ take-away χρειάζονται τουλάχιστον τρεις διαφορετικές κατηγορίες καταστήματος — συνοικιακό, αλυσίδα και specialty — με αγορά την ίδια ημέρα και απόδειξη.

Το κόστος που συνήθως ξεχνάμε

Μέχρι εδώ υπολογίσαμε κυρίως το αναλώσιμο.

Όμως ο espresso του σπιτιού έχει και άλλα κόστη.

1. Η μηχανή

Μια μηχανή κάψουλας μπορεί να κοστίζει λίγο πάνω από €100 πριν από τυχόν προσφορές, ενώ μια σοβαρή οικιακή μηχανή espresso μπορεί να ξεπεράσει κατά πολύ τα €1.000.

Ενδεικτικά, η Nespresso εμφανίζει Original Inissia στα €109 και Pixie στα €159 πριν από τις συνδεδεμένες προσφορές αγοράς καψουλών. 

Στην άλλη άκρη της αγοράς, η KUDU Coffee⁠ διαθέτει οικιακές μηχανές espresso από περίπου €1.100 στην τρέχουσα γκάμα της, με ακριβότερα μοντέλα να ανεβαίνουν πολύ περισσότερο. 

Δεν συγκρίνουμε τις δύο μηχανές ως ισοδύναμες· δείχνουμε πόσο μεγάλο είναι το εύρος του αρχικού εξοπλισμού.

2. Ο μύλος

Με κόκκους χρειάζεται μύλος κατάλληλος για espresso. Το κόστος του δεν έχει συμπεριληφθεί στους παραπάνω υπολογισμούς.

3. Ο καφές που πετιέται

Όποιος ρυθμίζει μύλο γνωρίζει ότι δεν καταλήγει κάθε γραμμάριο στο φλιτζάνι. Αλλαγή κόκκου, purge, λάθος άλεσμα ή αποτυχημένο shot αυξάνουν το πραγματικό κόστος.

4. Νερό και φίλτρα

Η ποσότητα του νερού μέσα στο espresso είναι μικρή, αλλά η μηχανή χρησιμοποιεί νερό και για προθέρμανση, καθαρισμό και flushing. Αν χρησιμοποιούνται φίλτρα νερού, υπάρχει πρόσθετο αναλώσιμο κόστος.

5. Ρεύμα

Η κατανάλωση εξαρτάται έντονα από τη μηχανή, την ισχύ, τον χρόνο προθέρμανσης και κυρίως το πόσο παραμένει ενεργοποιημένη. Δεν δίνουμε ένα αυθαίρετο «κόστος ρεύματος ανά espresso» χωρίς μέτρηση συγκεκριμένης μηχανής με μετρητή κατανάλωσης.

6. Καθαρισμός και συντήρηση

Αφαλάτωση, καθαριστικά, φίλτρα, φλάντζες και service πρέπει να συνυπολογίζονται όταν θέλουμε πραγματικό ετήσιο κόστος και όχι απλώς τιμή καφέ ανά shot.

 

Share it!
spot_img

ΠΡΟΣΦΑΤΑ

Κεντημένο ψωμί του Βαρνάβα: Η γυναικεία τέχνη της Αττικής που μπήκε στην Άυλη Πολιτιστική Κληρονομιά

Από το γαμπριάτικο κουλούρι ως το μνημόσυνο: πώς ένα χωριό της Βορειοανατολικής Αττικής «κεντά» με ζύμη τις μεγάλες στιγμές της ζωής

Πλένουμε τα λαχανικά με σαπούνι; Ο ασφαλής τρόπος πριν από το μαγείρεμα

Νερό, σαπούνι, ξίδι ή κάποιο ειδικό καθαριστικό; Το σωστό πλύσιμο των φρούτων και των λαχανικών είναι απλούστερο απ’ όσο συχνά νομίζουμε: καθαρά χέρια, τρεχούμενο νερό, τρίψιμο όπου χρειάζεται και καλό στέγνωμα. Το σαπούνι προορίζεται για τα χέρια και τις επιφάνειες — όχι για την ντομάτα ή το μήλο.

Κρεμώδες κριθαρότο με μανιτάρια, σπανάκι και λεμόνι

Κρεμώδες κριθαρότο με ροδισμένα μανιτάρια, τρυφερό σπανάκι και τη φρεσκάδα του λεμονιού. Ένα λαχταριστό βραδινό που ετοιμάζεται εύκολα σε μία κατσαρόλα και κάνει τη Δευτέρα να μοιάζει λίγο πιο εύκολη.

Ανακαίνιση Κατοικίας: Μέχρι 30 Σεπτεμβρίου η βεβαίωση για τα κλειστά σπίτια

Η προθεσμία αφορά την έκδοση βεβαίωσης επιλεξιμότητας, όχι την τελική έγκριση επιδότησης. Τι χρειάζεται να ελέγξουν οι ιδιοκτήτες και πώς υπολογίζεται η ενίσχυση.

Η Αθήνα που κυλά κάτω από τα πόδια μας

Ο Ιλισός, ο Ηριδανός και τα ρέματα που κρύφτηκαν κάτω από δρόμους και λεωφόρους αποκαλύπτουν την αθέατη γεωγραφία της πόλης.

Το Διεθνές Φεστιβάλ Ποίησης Αθηνών έρχεται την Τετάρτη στο Χαλάνδρι

Πέντε ποιητές διαβάζουν στο Αετοπούλειο στις 30 Σεπτεμβρίου, με συντονιστή τον Θωμά Τσαλαπάτη. Η είσοδος είναι ελεύθερη.

ΣΧΕΤΙΚΑ ΑΡΘΡΑ

Πλένουμε τα λαχανικά με σαπούνι; Ο ασφαλής τρόπος πριν από το μαγείρεμα

Νερό, σαπούνι, ξίδι ή κάποιο ειδικό καθαριστικό; Το σωστό πλύσιμο των φρούτων και των λαχανικών είναι απλούστερο απ’ όσο συχνά νομίζουμε: καθαρά χέρια, τρεχούμενο νερό, τρίψιμο όπου χρειάζεται και καλό στέγνωμα. Το σαπούνι προορίζεται για τα χέρια και τις επιφάνειες — όχι για την ντομάτα ή το μήλο.

Κρεμώδες κριθαρότο με μανιτάρια, σπανάκι και λεμόνι

Κρεμώδες κριθαρότο με ροδισμένα μανιτάρια, τρυφερό σπανάκι και τη φρεσκάδα του λεμονιού. Ένα λαχταριστό βραδινό που ετοιμάζεται εύκολα σε μία κατσαρόλα και κάνει τη Δευτέρα να μοιάζει λίγο πιο εύκολη.

Ανακαίνιση Κατοικίας: Μέχρι 30 Σεπτεμβρίου η βεβαίωση για τα κλειστά σπίτια

Η προθεσμία αφορά την έκδοση βεβαίωσης επιλεξιμότητας, όχι την τελική έγκριση επιδότησης. Τι χρειάζεται να ελέγξουν οι ιδιοκτήτες και πώς υπολογίζεται η ενίσχυση.

Η Αθήνα που κυλά κάτω από τα πόδια μας

Ο Ιλισός, ο Ηριδανός και τα ρέματα που κρύφτηκαν κάτω από δρόμους και λεωφόρους αποκαλύπτουν την αθέατη γεωγραφία της πόλης.