Πανιώνιος – Ολυμπιακός 56 – 73

Με όπλο την άμυνα του και έχοντας σε καλή βραδιά τους περιφερειακούς του, ο Ολυμπιακός πέρασε με εύκολη νίκη (73-56) από τη Νέα Σμύρνη απέναντι στον Πανιώνιο, στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής στην Α1 Ανδρών.

Οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν από το πρώτο δεκάλεπτο να κρατήσουν τον αντίπαλό τους στους 4 πόντους και συνολικά 17 στο πρώτο ημίχρονο, ενώ στο 23΄ το ταμπλό έγραψε 19-43 (+24), διαφορά που αποδείχθηκε ανυπέρβλητη για τους «κυανέρυθρους».

Ο Πανιώνιος πάντως κατέβασε αργότερα τη διαφορά στους -10 πόντους (52-62 στο 35΄), αλλά μέχρι εκεί, αφού ένα τρίποντο από τα 9 μέτρα του Σπανούλη και ένα ακόμη από τον Πέτγουεϊ διαμόρφωσαν το 55-68 και όλα τελείωσαν.

Ο Μπράιαν Ντάνστον ήταν καθοριστικός, έχοντας 12 από τους 18 πόντους, έως το ημίχρονο και δικαιολόγησε την επιλογή των συμπαικτών του -να ακουμπούν στα χέρια του την μπάλα. Θα μοιραστεί ωστόσο το βραβείο του MVP με τον Μπρεντ Πέτγουεϊ (13π., 12 ριμπ.).