“Λύγισε” στη Μόσχα ο Παναθηναϊκός, χάνοντας από την Ντιναμό 2-1

Δεκαπέντε λεπτά ήταν αρκετά για να ανατρέψει η Ντιναμό Μόσχας το εις βάρος της 1-0 και να υποχρεώσει τους “πράσινους” στην τέταρτη ήττα σε πέντε παιχνίδια στο Europa League (έχει ακόμη μια ισοπαλία). Μόνα θετικά η επιστροφή του Μπεργκ στα γκολ και η καλή εμφάνιση του Κοτσόλη.

Ο Γιάννης Αναστασίου παρέταξε μια ανανεωμένη ενδεκάδα με τους Κοτσόλη, Μπούρμπο, Σίλντενφελντ, Τριανταφυλλόπουλο, Νάνο, Μέντες, Λαγό, Δώνη, Μπεργκ, Μπαϊράμι, Πέτριτς, να ξεκινούν.

Οι -10 βαθμοί Κελσίου δεν επηρέασαν τους συνηθισμένους γηπεδούχους που μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση και είχαν μόλις στο 5′ μεγάλη ευκαιρία με το δοκάρι του Κουράνι. Το “τριφύλλι” δυσκολευόταν να κρατήσει μπάλα, ενώ η άμυνα του έδειχνε ευάλωτη. Ο Μπεργκ όμως έδειξε την κλάση του στο 14′, όταν μετά από σέντρα του Νάνο, έστειλε με υπέροχη κεφαλιά την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1.

Ο Παναθηναϊκός έχοντας ψυχολογικό αβαντάζ ισορρόπησε και έχασε μεγάλη ευκαιρία να πάει στην ανάπαυλα με διαφορά 2 γκολ, όταν ο Μπαϊράμι αστόχησε σε τετ-α-τετ.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου το σκηνικό άλλαξε ξανά, καθώς οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά, προκειμένου να φέρουν το ματς στα ίσα (ακυρώθηκε σωστά το γκολ που πέτυχαν στο 48′, ως επιθετικό φάουλ στον Κοτσόλη). Τελικά, η ομάδα του Γιάννη Αναστασίου δε γλύτωσε την ισοφάριση, όταν στο 55′ ο Βενκέρ, που άδειασε δυο αντιπάλους, έπιασε το σουτ, όμως στάθηκε τυχερός, καθώς η μπάλα βρήκε στον Τριανταφυλλόπουλο, άλλαξε πορεία και ξεγέλασε τον Κοτσόλη για το 1-1.

Τα λάθη συνεχίστηκαν για τον ΠΑΟ και τελικά δέχθηκε και το 2-1 τρία λεπτά αργότερα με τον Νομπόα (σημαντικό λάθος του Μέντες στην αρχή της φάσης). Κάπου εκεί τελείωσαν όλα, καθώς οι “πράσινοι” έδειχναν ανήμποροι να αλλάξουν την κατάσταση, αντίθετα με τους γηπεδούχους που είχαν ένα ακόμα δοκάρι με τον Βαλμπουενά (74′), ενώ και ο Κουράνι δεν μπόρεσε να πλασάρει σωστά στο 80′, σε ένα απίστευτο τετ-α-τετ.