Στον τελικό του Final 4 ο Ολυμπιακός

Eντυπωσική νίκη της ομάδας του Πειραιά με 68-70 επί της ΤΣΣΚΑ και πρόκριση στον τελικό του final 4 της Euroleague – Θα αντιμετωπίσει το νικητή της αναμέτρησης Φενέρμπαχτσε-Ρεάλ

Η ΤΣΣΚΑ του Ιτούδη βρέθηκε να προηγείται ακόμα και με 63-54 στην 4η περίοδο. Με εξαιρετική άμυνα όμως και “μεγάλα” καλάθια του Β. Σπανούλη, ο οποίος μέχρι εκείνη την στιγμή είχε πολύ κακή παρουσία στο παιχνίδι, ο Ολυμπιακός κατάφερε να ανατρέψει το εις βάρος του σκορ και να πανηγυρίσει την πρόκριση στο τελικό.

Οι άμυνες είχαν την… τιμητική τους από την έναρξη του ματς, με τους διαιτητές να σφυρίζουν όλες τις επαφές. Σε σύντομο χρονικό διάστημα ο Ολυμπιακός συμπλήρωσε τα 5 φάουλ και οι παίκτες της ΤΣΣΚΑ εκτελούσαν βολές από το πρώτο πεντάλεπτο.

Αν και οι Ρώσοι ξέφυγαν με 15-9, δύο τρίποντα από τους Παπαπέτρου, Λαφαγιέτ έφεραν το ματς στα ίσια και το δεκάλεπτο βρήκε την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη προηγούμενη με +3 (20-17).

Με το Γιώργο Πρίντεζη να κάνει μεγάλο ματς και τον Ιωάννη Παπαπέτρου στο «παρθενικό» του φάιναλ φορ να αποτελεί τον «άσο στο μανίκι» του Σφαιρόπουλου, ο Ολυμπιακός κατάφερε να μην επιτρέψει στην ΤΣΣΚΑ να ξεφύγει στο σκορ στο δεύτερο 10λεπτο.

Αν και στο ξεκίνημα της περιόδου οι Ρώσοι πήραν διαφορά 7 πόντων με σερί 4-0 (24-17), πολύ γρήγορα η ελληνική ομάδα «αποκατάστησε την τάξη» και κατάφερε να προηγηθεί με 28-27.

Αυτό που «σημάδεψε» το πρώτο ημίχρονο στο «Παλάθιο ντε Ντεπόρτες» ήταν η κακή βραδιά των δύο κορυφαίων σκόρερ των δύο μονομάχων.

Ο Βασίλης Σπανούλης είχε μόλις 2 πόντους με βολές στο πρώτο ημίχρονο (0/4 δίποντα, 0/4 τρίποντα), ενώ ο Μίλος Τεόντοσιτς τελείωσε το 20λεπτο άποντος με 0/2 τρίποντα.

Με μία εύστοχη βολή του Κιριλένκο διαμορφώθηκε το 36-35 του πρώτου ημιχρόνου κι όλα κρίθηκαν στο δεύτερο μισό του ημιτελικού.

Όπως συνέβη και στις δύο πρώτες περιόδους, έτσι και στην αρχή της τρίτης, η ΤΣΣΚΑ Μόσχας πήρε τη μεγαλύτερη διαφορά στο ματς (47-39), με το Σπανούλη κυριολεκτικά… εκτός αγώνα (0/10 σουτ).

Ο Ολυμπιακός, όμως, αρνήθηκε να παραδοθεί. Οι Πειραιώτες εκμεταλλεύτηκαν τις λάθος επιλογές των Ρώσων, πλησίασαν στο καλάθι (47-45), για να κλείσει το δεκάλεπτο με το πρώτο καλάθι του Τεόντοσιτς στο παιχνίδι (51-47).

«Ξύπνησε» κάπως ο Σέρβος σταρ της ΤΣΣΚΑ μετά το καλάθι που πέτυχε και με 6 δικούς του πόντους έδωσε προβάδισμα με 54-47 και 57-49.

Η αστοχία του Σπανούλη συνεχιζόταν (0/11) και 4:44΄ πριν τη λήξη η ομάδα του Ιτούδη ήταν μπροστά με 59-51. Η ελληνική ομάδα, όμως, με το τρίποντο του Σπανούλη και τους τέσσερις συνεχόμενους πόντους του Σλούκα με βολές πλησίασε στο 53-49 περίπου 3 λεπτά πριν τη λήξη του ημιτελικού.

Η ομάδα των θαυμάτων και των υπερβάσεων το απέδειξε γι΄ άλλη μια φορά. Με το δεύτερο τρίποντο του Βασίλη Σπανούλη και τη ρωσική ομάδα να έχει κολλήσει στο σκορ, ο Ολυμπιακός πέρασε μπροστά με 64-63 και το ματς πήρε κυριολεκτικά… φωτιά 1:58΄ πριν τη λήξη.

Ο αρχηγός πήρε μπροστά για τα καλά και με δίποντο έδωσε… αέρα 3 πόντων στον Ολυμπιακό (66-63). Οι Ρώσοι ισοφάρισαν (66-66), αλλά και πάλι ο «μαγικός» Σπανούλης με νέο τρίποντο» έδωσε την «χαριστική» βολή. Η μία άστοχη βολή του Σλούκα στο τέλος δε στοίχισε στον Ολυμπιακό, καθώς οι Ρώσοι ενώ είχαν 6 δευτερόλεπτα στο τέλος ούτε σουτ δεν έκαναν…