Βόλεϊ: Πρωταθλητής ο ΠΑΟΚ με θρίαμβο απέναντι στον Ολυμπιακό

Ο ΠΑΟΚ είναι ο νέος πρωταθλητής στην Α1 βόλεϊ αλλά και νταμπλούχος, καθώς είχε κατακτήσει στις 15 Μαρτίου και το κύπελλο Ελλάδος, που ήταν ο πρώτος τίτλος στην ιστορία της ομάδας βόλεϊ.

Ο «Δικέφαλος» του Βορρά επικράτησε για τρίτο συνεχή αγώνα του Ολυμπιακού στη σειρά των τελικών και με συνολικό σκορ 3-0 νίκες έφτασε δίκαια στην κορυφή της Α1 για το 2015, εκτοπίζοντας από αυτή τον αντίπαλό του που είχε πανηγυρίσει τους δύο τελευταίους τίτλους.

Το πρωτάθλημα επιστρέφει στη Θεσσαλονίκη τρία χρόνια ύστερα από την επιτυχία του Ηρακλή, που το είχε κατακτήσει το 2012, ενώ ο ΠΑΟΚ είναι μόλις η όγδοη ομάδα στην ιστορία του αθλήματος που κατακτά τίτλο.

Μέσα σε κλίμα αποθέωσης από 10.000 φίλους του, ο ΠΑΟΚ πήρε πολύ εύκολα τα πρώτα δύο σετ, με 25-16 και 25-19, ενώ στο τρίτο ο Ολυμπιακός θυμήθηκε ότι είχε… αγώνα, κόντραρε πολύ τους γηπεδούχους αλλά έχασε το σετ 25-23 και μαζί αγώνα και πρωτάθλημα, με τον Ερνάντο Γκόμεζ να αναδεικνύεται MVP του πρωταθλήματος και των τελικών.