Basket League: ΑΕΚ – Παναθηναϊκός 62-70

“Πράσινο” το ντέρμπι του ΟΑΚΑ.

Ο Παναθηναϊκός αν και δυσκολεύτηκε πήρε τη νίκη (70-62) και έχει το πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ στα χέρια του. Η ομάδα του Ντράγκαν Σάκοτα έδειξε τις διαθέσεις της για ένα ημίχρονο (28-27), αλλά από τη στιγμή που κουράστηκαν οι “βασικοί”, το σκορ πήρε την ανιούσα υπέρ του “τριφυλλιού”.

Το δίδυμο των Σλότερ – Γκιστ ήταν αυτό που έκανε τη διαφορά στο δεύτερο ημίχρονο, για τους τυπικά φιλοξενούμενους, που πήραν το δίποντο στο ΟΑΚΑ και στρέφουν την προσοχή τους στον μεθαυριανό (18/2, 19:00) αγώνα με τα Τρίκαλα.

Από την άλλη, η “Ένωση” έχασε μία καλή ευκαιρία να δείξει πως είναι “εδώ”. Κάτι που βέβαια μπορεί να κάνει σε τρεις ημέρες, όταν και θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό, στο ΣΕΦ (19/2, 17:30).

Ο Τζέιμς Γκιστ ήταν ο παίκτης που έκανε τη διαφορά στο τρίτο δεκάλεπτο, οπότε και ξέφυγε η διαφορά υπέρ των “πρασίνων”. Πέραν αυτού όμως, έπαιξε σε τρεις θέσεις (από “3” έως “5”) και επιβεβαίωσε όσους θεωρούν πως αποτελεί τον πιο φορμαρισμένο παίκτη του “τριφυλλιού” αυτή την περίοδο.

Τα δεκάλεπτα: 11-15, 28-27, 39-50, 62-70.