Ισόπαλο (0-0) το ντέρμπι της Τούμπας

ΠΑΟΚ και Ολυμπιακός έπαιξαν στην Τούμπα πρωτίστως για την ισοπαλία και τα κατάφεραν, αφού το ντέρμπι της 23ης αγωνιστικής έληξε 0-0 προς τέρψη του… Παναθηναϊκού, που και μόνος έμεινε στη δεύτερη θέση και τη διαφορά από τους πρωτοπόρους «ερυθρόλευκους» μείωσε στους έξι βαθμούς και τους περιμένει στη Λεωφόρο, στις 22 Φεβρουαρίου.

Η αποψινή ήταν η πρώτη «λευκή» ισοπαλία στην Τούμπα για τους δύο αντίπαλους μετά τον Μάρτιο του 2009. Στον αγωνιστικό χώρο τα πράγματα εξελίχθηκαν πολύ καλά, καθώς έλειψαν οι εντάσεις των τελευταίων αγώνων και οι παίκτες αγωνίστηκαν στο αθλητικό πλαίσιο, τηρώντας αρκετές φορές το πνεύμα του «ευ αγωνίζεσθαι».

Μοναδικό «μελανό σημείο» οι ρίψεις αντικειμένων σε ένα κόρνερ που πήγε να εκτελέσει ο Ντομίνγκεςστο 62ο λεπτό, με ένα από αυτά να βρίσκει τον Αργεντινό άσο του Ολυμπιακού στον ώμο και να γίνεται αιτία κίτρινης κάρτας για τον Τσόρι, λόγω του εκνευρισμού που τού προκάλεσε.1205334

Αγωνιστικά η πειραϊκή ομάδα στάθηκε σε γενικές γραμμές καλύτερα, είχε απόλυτη υπεροχή στο πρώτο ημίχρονο αλλά ο «Δικέφαλος» βελτιώθηκε στην επανάληψη και κυνήγησε το γκολ, που τελικά δεν ήρθε.

Το πρώτο μισό του αγώνα χαρακτηρίστηκε από την άτυπη μονομαχία ανάμεσα σε Ιτάνζ καιΜήτρογλου, με τον Καμερουνέζο τερματοφύλακα να νικά τον διεθνή επιθετικό σε όλες τις προσπάθειές του.

Οι κυριότερες εξ αυτών καταγράφηκαν στο 9ο και 23ο λεπτό, ενώ στο 29΄  από λάθος του Ρικάρντο Κόστα ο Ντοσεβί πέρασε τον Ιτάνζ αλλά βγήκε πλάγια και έχασε μια μεγάλη ευκαιρία για την ομάδα του, καθώς στην εξέλιξη της φάσης ο Μανιάτης σούταρε άουτ.ÊÁÓÁÌÉ ÑÉÊÁÑÍÔÏ ÊÏÓÔÁ ÐÁÏÊ - ÏËÕÌÐÉÁÊÏÓ  PAOK - OLYMPIAKOS (SUPERLEAGUE 2014-2015)

Από την πλευρά τους οι γηπεδούχοι έχασαν την πρώτη καλή ευκαιρία στο 54΄, όταν το σλάλομ τουΜακ κατέληξε σε ωραίο και επικίνδυνο σουτ του Σλοβάκου, που ανάγκασε τον Ρομπέρτο σε δύσκολη απόκρουση στη δεξιά γωνία του.

Προϊόντος του χρόνου ο ρυθμός έπεσε και οι ευκαιρίες άρχισαν να εκλείπουν, με τον ΠΑΟΚ να προσπαθεί να επιτεθεί στο τελευταίο δεκάλεπτο, όταν πέρασαν στον αγώνα Παπαδόπουλος καιΓκολάσα, αλλά να αφήνει κενά στην ανασταλτική λειτουργία του, τα οποία ο Ολυμπιακός προσπάθησε αλλά δεν κατόρθωσε να εκμεταλλευτεί καθώς οι παίκτες του Βίτορ Περέιρα δεν βρήκαν την τελική πάσα.ÁÖÅËÁÉ ÍÏÌÐÏÁ ÐÁÏÊ - ÏËÕÌÐÉÁÊÏÓ  PAOK - OLYMPIAKOS (SUPERLEAGUE 2014-2015)