Το πανόραμα της 12ης αγωνιστικής στη Superleague

Αναλυτικά όλοι οι αγώνες στο πανόραμα της 12ης αγωνιστικής στη Superleague. Νίκες για τους πρωτοπόρους ΠΑΟΚ και Ολυμπιακό που θα λύσουν τις μεταξύ τους διαφορές στο ντέρμπι της Τετάρτης.

Η βαθμολογία του πρωταθλήματος, μετά και τους σημερινούς αγώνες διαμορφώνεται ως εξής:

Κέρκυρα – Ολυμπιακός 0-4

Ο φρεσκαρισμένος Ολυμπιακός επικράτησε με άνεση της Κέρκυρας στο ΕΑΚ, χάρη σε γκολ των Φουστέρ (19’), Τσόρι (50’ πεν., 85’) και Ελαμπντελαουΐ (58’).

ΠΑΟΚ – Πανθρακικός 3-2

Η ομάδα του Άγγελου Αναστασιάδη έκανε πολύ καλό πρώτο ημίχρονο και άνοιξε το σκορ μόλις στο 8’ με τον Σαλπιγγίδη. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν το 1-1 με τον Ντιγκινί στο 33’ και ισχυροποίησαν το «σοκ» με τον Τσουμάνη στο 56’. Οι Θεσσαλονικείς βρήκαν απάντηση με κεφαλιά του Παπαδόπουλου στο 62’ και τρία λεπτά αργότερα ο Περέιρα με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ «σφράγισε» τη νίκη.

Παναθηναϊκός – Βέροια 2-1

Ο Μάρκους Μπεργκ επιβεβαίωσε πως είναι ο ηγέτης του τριφυλλιού, κερδίζοντας πέναλτι (που μετουσίωσε σε γκολ ο Πράνιτς), κερδίζοντας την αποβολή του Αραγονιές) και βρίσκοντας για πρώτη φορά φέτος στο πρωτάθλημα δίχτυα.

ΠΑΣ Γιάννινα – ΟΦΗ 2-0

Ο Τσάβες με δύο τέρματα -το ένα με πέναλτι- ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής των γηπεδούχων, ενώ ο Ίλιτς πριν το φινάλε και πάλι απ’ την άσπρη βούλα διαμόρφωσε το τελικό 3-0.

Εργοτέλης – Αστέρας Τρίπολης 1-4

Νίκη πιο δύσκολη απ’ όσο δείχνει το τελικό 1-4 πήρε ο Αστέρας Τρίπολης από τον Εργοτέλη στο Παγκρήτιο Στάδιο. Ο Μπαράλες από την άσπρη βούλα έκανε το 0-1 στο 22’, με τον Γιαννιώτα να κερδίζει το πέναλτι. Πέντε λεπτά μετά ο Γιοβάνοβιτς έφερε το ματς στα ίσα. Ωστόσο, ένα ξέσπασμα του Αστέρα με Φερνάντες (49’), Γιαννιώτα (53’) έδωσε το πάνω μέχρι στους «γαλαζοκίτρινους», που έστειλαν την μπάλα στα δίχτυα του Τσέρνι με τον Πάρα στο 89ο λεπτό.

Πανιώνιος – Νίκη Βόλου 2-1

Καλύτερη στο μεγαλύτερος μέρος της αναμέτρησης ήταν η ομάδα του Δημήτρη Τερεζόπουλου, με τους Φούντα και Κολοβό -με πέναλτι- να πετύχουν τα γκολ και τον Αναστασόπουλο να μειώνει στο 84′.

Καλλονή – Πλατανιάς 0-0

ΑΕΛ Καλλονής και Πλατανιάς έμειναν στο 0-0 στο ματς που άνοιξε την αυλαία της 12ης αγωνιστικής της Super League, με τους Κρητικούς να μένουν έτσι αήττητοι για τέταρτο στη σειρά εκτός έδρας ματς.

Ατρόμητος – SKODA Ξάνθη 2-0

Αυτή τη φορά οι Περιστεριώτες βρήκαν πρωταγωνιστή στο πρόσωπο του Ούμπιντες! Χάρη σε δύο υπέροχα γκολ του Αργεντινού, έφτασαν τους 17 βαθμούς (όσους έχει και η Βέροια) και ανέβηκαν στην 4η θέση.